Dom energooszczędny to rozwiązanie, które wybiera coraz większa grupa inwestorów. Taki wybór niesie za sobą wiele korzyści, a najważniejszą z nich jest realne zmniejszenie wydatków na utrzymanie budynku. Co ciekawe, wiele rozwiązań, które mogą być zastosowane nie wpływa na na koszt budowy. Jest to między innymi usytuowanie budynku w przestrzeni i jego orientacja względem kierunków świata.
Usytuowanie budynku – wpływ na zużycie energii
Jeżeli celem inwestorów jest dom pasywny, albo przynajmniej zbliżony do niego dom energooszczędny, planowanie powinno zacząć się już w momencie wyboru działki pod budowę. W polskich warunkach najbardziej korzystne są południowe stoki o lekkim nachyleniu. Taki teren otrzymuje więcej światła słonecznego. Jeżeli nachylenie nie jest zbyt duże, nie wpływa to w znacznym stopniu na koszty budowy. Idealnym miejscem będzie działka położona w niewielkim zagłębieniu stoku, które zapewni osłonę od wiatru. Nie bez znaczenia jest również obecność drzew w okolicy, które stanowią naturalną osłonę. Te z pozoru mało ważne kwestie, w rzeczywistości wpływają znacznie na ilość energii, jaka potrzebna jest do utrzymania właściwej temperatury wewnątrz budynku.
Orientacja względem stron świata i rozkład pomieszczeń
Zasadą stosowaną w budownictwie energooszczędnym jest orientacja budynku w kierunku najbardziej korzystnym. Najwięcej ciepła otrzymują budynki skierowane na południe. Względnie korzystne są wschód i zachód. Budynki skierowane na północ otrzymują najmniejszą ilość energii słonecznej.
Czym jest orientacja budynku? Jest to usytuowanie względem stron świata najważniejszych jego pomieszczeń, a także większości okien. Najważniejsze pomieszczenia domu to oczywiście pomieszczeni mieszkalne. W domach energooszczędnych sytuuje się je z najbardziej korzystnej strony. Strona północna zarezerwowana jest dla pomieszczeń gospodarczych, jak klatka schodowa, schowek, czy spiżarnia. W budownictwie energooszczędnym stosuje się okna pasywne, które ograniczają straty energii. Ich skierowanie w korzystnym kierunku pozwala na jak największe uzyskanie darmowej energii ze światła słonecznego. Okna po stronie północnej – o ile w ogóle są potrzebne – powinny być jak najmniejsze.