Jest to dość niesprecyzowane pojęcie, które często pojawia się wtedy, kiedy mowa o ciężkich izolacjach fundamentów. Niektórzy twierdzą, ze o szczelnej wannie możemy mówić wówczas, kiedy hydroizolacja całkowicie odseparuje dom do gruntu.
Beton wodoszczelny
Pojęcie szczelnej wanny często używane jest w artykułach renomowanych serwisów zajmujących się budownictwem, jak np. www.fundament.pl. Wracając do tematu hydroizolacji, przyjęło się jednak, że szczelna wanna to konstrukcja piwniczna, w której ściany, obowiązkowo monolityczne, są połączone konstrukcyjnie z żelbetową płytą fundamentową. Do budowy trzeba użyć betonu wodoszczelnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wzbogacić taką wannę o pionową hydroizolację powłokową. Zbrojenie płyty dennej takiej piwnicy powinno stanowić 0,15% jej przekroju poprzecznego. Wzdłuż linii przebiegu ścian nośnych powinny być wyprowadzone z niego szpilki, czyli pręty stalowe o średnicy 8 mm, rozmieszczone co 25 cm. Dobrze, żeby płyta denna została wykonana na warstwie poślizgowej, którą utworzy podkład z betonu, powleczony dwoma warstwami folii polietylenowej.
Szczelna walna
Należy wiedzieć, że konstrukcje typu „szczelna wanna” możemy wykonywać też ze ściennych elementów prefabrykowanych. To żelbetowe ściany zespolone o grubości od 18 do 50 cm. Powstają z zestawienia dwóch płyt stropowych filigran, wykonanych z betonu wodoszczelnego W8 klasy minimum C30/37. Na budowie w szczelinę między płytami wprowadza się beton. Istotną kwestię stanowi uszczelnienie styku płyty i ścian. Służą do tego specjalne listwy długości 2 metrów i szerokości 16 cm, wykonane z ocynkowanej blachy pokrytej specjalnym materiałem termoplastycznym, bitumiczno-polimerowym, zapewniającym dobre połączenie z betonem. Listwy są bowiem umieszczone wewnątrz konstrukcji, wkłada się je więc na styku poszczególnych prefabrykatów stosowanych do budowy piwnicy. Ich obecność zapewnia szczelność w miejscach narażonych na pękanie.