Nie ma co, nie ma czego zazdrościć tym, którzy podjęli jakiś czas temu decyzje o budowie domu. Czasy i sytuacja ich nie rozpieszczają: inflacja szaleją, materiały budowlane nie tylko drożeją, ale też są trudno dostępne, z rynku odpłynęli niedrodzy, ukraińscy wykonawcy, a ci, którzy pozostali stale podnoszą ceny. Tak, budowa domu to nie jest bułka z masłem. Jak zapanować nad kosztami i je ograniczyć?
Ucz się, bo wiedza to pieniądze
Jest takie stare powiedzenie: pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela… I tak dalej. To jasne, że tylko doświadczenie pozwala, na osiągniecie perfekcji. Tyle tylko większość z nas buduje tylko raz w życiu i w praktyce raczej się nie podciągniemy, za to w teorii możemy być znakomici. Wiedza merytoryczna, znajomość technik i materiałów budowlanych, umiejętność oceny fachowców pozwolą nam na świadome inwestowanie w dom. Śledźmy strony, dyskutujmy na forach i czerpmy wiedzę z doświadczeń i porad tych, którzy już zdobyli ją w praktyce.
Prostota
Jest nadzieja, że już na etapie projektu wybrałeś mały dom i w miarę prosty w budowie. Jeśli nie, pora na zrobienie korekty. Prostota to niższe koszty budowy i materiałów i tak, jak mały dom to czysty zysk, tak wykonanie go w materiałach wielkoformatowych, to zysk podwójny. Blachodachówka zawsze jest tańsza od dachówki ceramicznej, a im mniejsze płytki, tym glazurnik więcej policzy za ich ułożenie.
System gospodarczy
Wiadomo, najprościej jest zlecić wszystko jednej firmie, która zrealizuje całość i odda nam klucze. Tylko ze to najdroższa opcja. Zdecydowanie taniej jest zlecać poszczególne elementy kolejnym fachowcom, a przede wszystkim wykonywać, jak najwięcej prac samodzielnie. Naprawdę, każdy kto budował, wie, jak ważna jest pomoc szwagra i kuzynów. W końcu każdy ma umiejętności, a jeśli nawet ich nie ma, to ma siły fizyczne, a wbrew pozorom praca robotników niewykwalifikowanych wcale nie jest tania.
Dobra ekipa i umowa
Nie jest łatwo o dobrego fachowca, a tych najlepszych długo się czeka. Tylko naprawdę warto, partacz nie tylko źle wykona prace, ale też może zniszczyć drogie materiały. Tylko w obecnej sytuacji, nie zapomnij o spisaniu umowy. Określ zakres prac, najdokładniej jak umiesz oraz ustal honorarium za prace. To właśnie ten ostatni warunek jest ważny, bo przez oczekiwanie na termin realizacji, może się okazać, że cena za usługę uległa znacznej zmianie.
Samodzielnie kupuj materiały
Fachowcy często proponują, że sami kupią niezbędne materiały, tylko nie musi to być żadna korzyść. To zrozumiałe, w końcu to nie ich pieniądze. Naprawdę zawsze można nieco zaoszczędzić, samodzielnie kupując materiały budowlane. Warto opanować sztukę negocjacji, choć często to wyjście poza naszą strefę komfortu. Szukaj niewielkich hurtowni, bo ich właścicielom zawsze zależy na szybkim uzyskaniu gotówki, po to, by zainwestować w kolejny towar. Duże markety już nie są tak skłonne do rabatów.
W dzisiejszych czasach warto stawiać na rozwiązania ekologiczne. Z racji tego, jeśli planujesz budowę domu, zobacz, jakie korzyści oferuje dom ekologiczny.
Oszczędzaj na tym, co widać
Końcowy etap budowy, po zamknięciu stanu surowego, potrafi generować spore koszty. Zaczynamy nerwowo szukać oszczędności i zbyt często, oszczędzamy na tym, czego nie widać: na instalacjach, przewodach, izolacjach, hydraulice czy termoizolacji. To zawsze błąd, bo w tym przypadku to sztuczne oszczędności. Kiepskie materiały użyte do wykonania np. ogrzewania podłogowego będą generować ogromne koszty zerwania podłóg i położenia ich od nowa. Za to tanie panele, czy zwykłą białą farbę łatwo da się zastąpić, gdy tylko twoja sytuacja finansowa się poprawi.